Stanisław Glegoła

Zlot w Krzyżach - wiosna 2022

W dniach 31 marca – 4 kwietnia w Krzyżach w województwie warmińsko-mazurskim odbył się zlot członków PTMA Warszawa.

Zlot zgodnie z tradycją odbył się w O.W „Mazury”, które znane jest w środowisku PTMA Warszawa z wyjątkowo ciemnego nieba oraz niskiego horyzontu. Wpływa to korzystnie na prowadzenie wspólnych nocnych obserwacji i wykonywania astrofotografii.

W zlocie uczestniczyło 16 osób, które w trakcie czterodniowego spotkania bardzo się ze sobą zintegrowały w miłej, przyjacielskiej atmosferze. W trakcie dnia pobyt umilały nam piosenki grane przez zespół Astronuta w składzie Edyta Pilska i Janusz Wiland. Nagrania z wydarzeń są dostępne na naszym Facebooku. Nasza koleżanka Edyta przeprowadziła podczas pierwszego popołudnia niezwykle interesującą prelekcję na temat historii towarzystwa astronomicznego w Gdańsku „Die Naturforschende Gesellschaft in Danzig”, które działało w okresie walk napoleońskich.

Z kolei Tomek Zwoliński przeprowadził kurs edycji zdjęć astrofotograficznych. W jego trakcie przeprowadziliśmy edycję zdjęć jednej z galaktyk co było niezwykle interesującym doświadczeniem. Tematyka kursu zaciekawiła słuchaczy, którzy wykazali się ponadprzeciętną aktywnością i zadawali wiele pytań również po zakończeniu spotkania. Pomimo niesprzyjającej pogody udało nam się wyczekać jednej nocy z czystym niebem, w trakcie której członkowie wykonali bardzo dużo zdjęć wybranych obszarów nieba.

Obserwowaliśmy niebo wspólnie przez teleskop Edyty, koncentrując się na znanych obiektach dobrze widocznych tej nocy. Doświadczeni astronomowie dzielili się wiedzą na temat tego, jak wyszukiwać poszczególne gwiazdy i galaktyki na niebie. Z kolei czas niespędzany na obserwacjach poświęcaliśmy na żywe dyskusje przy ognisku na tematy astronomiczne i nie tylko. Zlot okazał się sukcesem, a my odliczamy czas do kolejnego spotkania :).