Witamy w
Sekcji Młodzieżowej
PTMA WARSZAWA
Video by Kevin’s Astrophotography
Co zyskasz zapisując się do Sekcji Młodzieżowej
- Co miesięczne spotkania z wykładami
- Wspólne obserwacje zjawisk astronomicznych
- Wypady astronomiczne
- Zniżki w większości sklepów astronomicznych w Polsce
- Zniżki lub darmowe wejściówki do obiektów astronomicznych
- Warsztaty astronomiczne
- Porady dotyczące doboru sprzętu astronomicznego
Projekty, współpraca, inspiracje, innowacje
Wolontariat
Zapraszamy młodzież do współpracy w formie wolontariatu m.in. w obszarach tworzenia treści i grafik na www/SoMe oraz przy realizacji mini pikników naukowych.
W formie podziękowania wystawiamy m.in. certyfikaty i dyplomy.
Propozycje dla szkół
- warsztaty z obsługi teleskopów i lornetek
- pikniki popularnonaukowe (#STREAM)
- przekazanie wiedzy o obiektach na niebie (Słońce, Księżyc, planety, konstelacje)
- pokazy multimedialne
- prelekcje i webinary z astro
- popularnonaukowe live’y
- obserwacje
- warsztaty z astrofoto
Centrum Nauki Kopernik to przestrzeń, która zainspiruje Cię do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Od Ciebie zależy, ile z tego weźmiesz.
Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory – międzynarodowy projekt Citizen Science, który umożliwia globalną analizę promieniowania kosmicznego w celu osiągnięcia wrażliwości na ekstremalnie rozszerzone zjawiska promieniowania kosmicznego, nazywane zespołami promieniowania kosmicznego, niewidoczne dla poszczególnych detektorów lub obserwatoriów.
Zainspiruj się misjami ESA (European Space Agency):
Copernicus Academy
Copernicus
Galileo
Poznaj ESA Kids
ESERO Polska
Biura Edukacji Kosmicznej ESERO powstały z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Utworzono je, aby tematykę kosmiczną wprowadzać do szkół podstawowych i średnich oraz inspirować nią młodzież do wyboru w przyszłości zawodów inżynierskich lub związanych z naukami ścisłymi. W Polsce koordynatorem programu ESERO jest Centrum Nauki Kopernik.
Moon Camp – to edukacyjny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Fundacji Airbus przy wsparciu firmy Autodesk. Zadaniem uczniów i uczennic jest zaprojektowanie bazy księżycowej w 3D. Ma ona być domem dla co najmniej 2 astronautów, chroniącym przed zagrożeniami oraz próżnią panującą w przestrzeni kosmicznej. Taki habitat potrzebny będzie astronautom i astronautkom, którzy w niedalekiej przyszłości mają pozostać na Księżycu przez długi czas. Myśląc o infrastrukturze, należy opracować system ochrony przed promieniowaniem i meteorytami, produkcji energii, wydobycia i odzyskiwanie wody, produkcji żywności oraz wiele, wiele innych.
Climate Dectectives – Zmiany klimatu mogą się wydawać się zagadnieniem odległym. Z drugiej strony, już teraz słyszymy ze świata nauki, aktywizmu, a coraz częściej i mediów, że efekty tychże zmian towarzyszą nam na co dzień. Czy można je samodzielnie zaobserwować? A może nawet zbadać? Tylko jak? Chętnie pomożemy!
Climate Detectives to projekt edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Uczniowie i uczennice, w wieku 8-19 lat, mają w nim za zadanie dokonać zmiany w obszarze zrozumienia i ochrony klimatu na Ziemi – a dokładniej, w ich bezpośrednim otoczeniu.
Zadaniem drużyn jest – obserwując swoje lokalne środowisko – zidentyfikować problem klimatyczny, zbadać go, i zaproponować sposób, by mu zaradzić!
ASTROFOTOGRAFIA #PTMA_SM
Aktualna aktywność słoneczna



PARTNERZY






