12.08.2023 Krzysztof Szcześniak

„Noc Perseidów” na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku

Na „Noc Perseidów” (12 sierpnia 2023 r.) na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku przybyły w tym roku prawdziwe tłumy. To chyba dlatego, że w ubiegłym roku impreza nie odbyła się z powodu ulewnej pogody i burzy z wyładowaniami, ale pewnie też i dlatego, że pogoda w tym roku dopisała jak rzadko kiedy. PTMA Warszawa bywa na tej imprezie bodaj od początku (albo prawie) jej istnienia i jesteśmy zawsze mile widziani przez organizatorów, którym jest Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii. Serdecznie dziękujemy za coroczne zaproszenia.
W tym roku mieliśmy stoisko na którym, razem z dziećmi, robiliśmy spektroskopy, obok można było doświadczyć „ile waży 1 kg na innych planetach”. Mieliśmy z sobą - jak zwykle - zegar astronomiczny, dużo zdjęć astrofoto oraz banery ze zdjęciami planet, podświetlaną mapę Księżyca, no i teleskopy do oglądania Słońca (niestety szybko schowało się za drzewami) oraz gwiazd i planet. W trakcie imprezy zaplanowany był pokaz zdjęć, tych samych, które prezentowane były pierwotnie we Fromborku w lutym 2023 r., w 550 rocznicę urodzin M. Kopernika. Pokaz prowadził Krzysztof Szcześniak. A kiedy zrobiło się już całkiem ciemno, o gwiazdozbiorach i innych godnych uwagi obiektach na niebie mówił Krzysztof Piasecki. Imprezę zakończył pokaz laserowy, który zrobił na wszystkich mega wrażenie. Dla nas to jednak nie był koniec imprezy, bo właśnie zza horyzontu wyszedł Saturn i do naszych teleskopów od razu ustawiła się długa kolejka chętnych. A potem jeszcze M13, Alkor i Mizar, trójkąt letni, M31 itd.
Podziękowania dla całego zespołu: Danusi Tomaszewskiej, Krzysztofa Piaseckiego, Daniela Filipowicza, Miry Wróblewskiej, Grzegorza Trawińskiego (z ekipą utalentowanej młodzieży), Mirosława Woźnego, Macieja Górniaka i Franka.
Krzysztof Szcześniak.