Tomasz Zwoliński

„Pikniki Naukowe - Spotkania ze Słońcem” - Szkoła podstawowa nr. 386

Szkoła Podstawowa nr 386 w Warszawie okazała się wyśmienitym miejscem na promowanie astronomii przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oddział warszawski. Po wstępnych rozmowach z Radą rodziców oraz Dyrekcją wyznaczyliśmy termin show. Część naszego Pikniku Naukowego została zlokalizowana w sali gimnastycznej.
Prezentacja odbyła w się w humorystycznej aranżacji ze względu na młoda grupę docelową - klasy zerowe oraz 1-4. Łącznie nie mniej niż 240 osób.. Wykorzystaliśmy między innymi mini planetarium, pokazy VR, sensoryczne pomoce dydaktyczne. Klasy szkolne zostały podzielone na grupy kilkuosobowe, aby sprawniej przekazać im naszą pasję do Kosmosu. Poza tym część kadry nauczycielskiej została przez nas przeszkolona z budowy i obsługi teleskopów, obsługi montażu typu EQ oraz pokazaliśmy jak wykonać konfigurację oraz kalibracje teleskopu słonecznego.
Z Dyrekcją ustaliliśmy plan dalszej współpracy obejmujący mini pikniki naukowy na terenie szkoły dla uczniów i okolicznych mieszkańców w sezonie wiosenno-letnim.
Wykorzystaliśmy na pokazie: Maksutow 127, Lunt 60, Sky Watcher ED80, podświetlana mapa Księżyca.

Podziękowania dla całego teamu zaangażowanego w pokaz oraz za poświecenie swojego czasu na rzecz naszego towarzystwa: Robert Nowakowski, Krzysztof Szcześniak, Sławomir Królikowski, Sebastian Lewandowski, Mateusz Wiśniewski.