09.01.2023 Tomasz Zwoliński

Wspólne obserwacje przed CNK

Obserwacje astronomiczne 9/01/2024 przy -13* w #CAMKPAN były niezwykle fascynujące. Uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się Jowiszowi, jego księżycom, Plejadom, mgławicy M42, Betelgezie w Oriona oraz Aldebaranowi w Byku przez teleskop.
Uczestnicy omówili skalę odległości w kosmosie, zaczynając od najbliższych gwiazd po najdalsze obiekty w Głębokim Polu Webba. Astro obserwacje były częścią projektu edukacyjnego #CopernicusHUB, zorganizowanego przez PTMA Warszawa. Spotkanie odwiedzili dr Stanisław Bajtlik i doktoranci z CAMK, reprezentujący różne kraje. Pan Łukasz z Astronika podzielił się informacjami na temat udziału jego zespołu w misji #JUICE, skierowanej w stronę Jowisza. Omówiono także lot Slawosza Uznanskiego na ISS w 2025 roku i udział PTMA Warszawa oraz SP5KAB w projekcie ARISS.
Zaprezentowano aplikację "ISS Live Now" oraz omówiono komunikację krótkofalarską i satelitarną przez katarskiego satelitę QO-100 w ramach projektu #CopernicusHUB.
Podczas spotkania grupa "Astro RADIO" z SP5KAB umożliwiła nasłuch rozmów krótkofalarskich na ISS. Poruszono także temat możliwości odbioru zdjęć Ziemi z satelitów meteorologicznych (#EO) oraz nasłuchu radiowego Słońca przez amatorskie radioteleskopy (#CopernicusRADIO).
Zapraszamy na kolejne wspólne astro obserwacje z CAMK PAN, PTMA Warszawa i SP5KAB. Dziękujemy za współpracę!