Piotr Misiak

Noc w Instytucie Lotnictwa​

Noc w Instytucie Lotnictwa​

PTMA Warszawa wzięło udział w kolejnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Przygotowania naszych prezentacji rozpoczęły się już przed godziną 16:00. Wewnątrz budynku mieliśmy dwa stoliki z eksperymentami fizycznymi oraz "wytwórnią" spektroskopów, a także kopię średniowiecznego zegara astronomicznego, wzbogaconego o procesorowe sterowanie. Natomiast na tarasie widokowym przygotowaliśmy trzy stanowiska z teleskopami, dwa refraktory i Schmidt-Cassegrain.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 17:00 i praktycznie od samego początku odwiedzały nas niekończące się rzesze zwiedzających. Zainteresowani astronomią mogli własnoręcznie przekonać się, ile waży jeden kilogram na różnych planetach Układu Słonecznego i na Księżycu, jak działa średniowieczny zegar astronomiczny i jakie informacje można z niego odczytać, mogli również poznać naturę światła, a także samodzielnie, no może prawie samodzielnie 🙂, wykonać spektroskop. Przede wszystkim jednak mogli popatrzeć przez nasze teleskopy na Księżyc, Jowisza i Saturna, które dzięki doskonałej pogodzie były znakomicie widoczne.
Przez cały czas trwania pokazów, czyli do godziny 23:00, do wszystkich naszych stanowisk stały długie kolejki chętnych. W sumie impreza była bardzo udana i dająca wiele pozytywnych emocji. Według organizatorów rekordowa frekwencja wyniosła ponad 58 tysięcy osób.